Martin Potůček

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home
News

Note: On this website, which is structurally identical to its Czech version, English texts are available in a selective manner, as relevant to its English-speaking users. News older then 3 months are then moved to Professional ,Civic initiatives and media presentations.
Očima expertů: progresivní daň

There are no translations available.


Zúčastnil jsem se ankety "Očima expertů: progresivní daň", zveřejněnou na serveru Peníze.cz dne 3. 3. 2017.

 

Odkaz ZDE

 

Vystoupení v pořadu ČT24 "Otázky Václava Morovace"

There are no translations available.


V pořadu ČT24 "Otázky Václava Moravce" jsem dne 26. 2. 2017 od 13 do 14 hodin diskutoval s místopředsedou ČMKOS Vítem Samkem a víceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Janem Rafajem o výsledcích práce Odborné komise pro důchodovou reformu, postojích politiků k výsledkům naší práce i o tom, co to může do budoucna přinést občanům naší země."

Odkaz ZDE

 

 

Národní konvent na téma: Evropský sociální pilíř v kontextu dokončení hospodářské a měnové unie a ekonomické a sociální konvergence

There are no translations available.


Dne 24. 2. 2017 jsem na kulatém stole Národního konventu na téma "Evropský sociální pilíř v kontextu dokončení hospodářské a měnové unie a ekonomické a sociální konvergence" vystoupil se stanoviskem, analyzujícím výzvy, kterým Evropská unie a Česká republika čelí a bude v budoucnu vystavena.


Evropský sociální pilíř v kontextu dokončení hospodářské a měnové unie a ekonomické a sociální konvergence(.pdf)

Evropský sociální pilíř v kontextu dokončení hospodářské a měnové unie a ekonomické a sociální konvergence(.docx)

Evropský sociální pilíř v kontextu dokončení hospodářské a měnové unie a ekonomické a sociální konvergence - doporučení(.pdf)

Co je vícerychlostní Evropa a jaké jsou její dopady na ČR? VIDEO ZDE 

THE AILING WELFARE STATE

There are no translations available.

THE AILING WELFARE STATE
The Role of Politicians and Experts in the Preparation of the Czech Pension Reform
Potůček, M., Rudolfová, V. The Role of Politicians and Experts in the Preparation of the Czech Pension Reform. In: Sánches-Cabeduzo, S. S., López Peláez, A. (Eds.) 2017. The Ailing Welfare State. Navarra: Thomson Reuters Aranzadi. pp. 165-190. ISBN 978-84-9135-455-0.

Although pension systems are among the most stable elements of social systems, even they evolve. In recent decades, dozens of countries have joined in by enacting minor adjustments or significant reforms. Politicians as well as invited experts have been paying close attention to the topic. In this paper, we analyze the framework of the spirit and content of the discourse of the Czech pension reform between 2004 and 2015 with the aid of discursive institutionalism theory and methods of frame analysis. The center of our focus is on the institutional framework and the content of the communication of its key actors - politicians and experts. It turns out that even though the politicians cannot make do without the experts while providing them the opportunity to exercise their professional duties and knowledge in the decision-making process, the politicians, themselves, ultimately have the final word.

 

CZECH TOP-ACADEMICS AND RESEARCHERS SPECIALISING IN EUROPEAN ECONOMIC INTEGRATION


I participated in the information visit of Czech top academics and researchers specializing in European economic integration to the European Commission in Brussels, January 25-27, 2017.

Programme: HERE(.pdf)


 

Výzvy zdravotní gramotnosti

There are no translations available.


Vystoupil jsem v prvním bloku "Výzvy zdravotní gramotnosti" na První národní konferenci o zdravotní gramotnosti "Společnou cestou ke zdravotně gramotné společnosti", která se konala dne 25. ledna 2017 v Praze. Blíže viz www.uzg.cz

 

 

Česku chybí vize a strategie, bez toho ve světě neuspějeme

There are no translations available.


Dne 20. ledna 2017 v Lidových novinách a následně 22. ledna v Lidovkách se mnou vyšel rozhovor s názvem "Česku chybí vize a strategie, bez toho ve světě neuspějeme", který se mnou vedl redaktor Petr Kain.

Článek ke stažení ZDE(.docx)

 

 

 

Krize vládnutí, Evropská unie a veřejná politika

There are no translations available.


Dne 15. 12. 2016 jsem na pozvání pana děkana vystoupil na Fakultě sociálnych vied Univerzity Sv. Cyrila a Metóda v Trnavě s přednáškou "Krize vládnutí, Evropská unie a veřejná politika"

Prezentace ke stažení ZDE(.pdf)

 

2. pracovní konference Odborné komise pro důchodovou reformu pod názvem "Důchodová reforma - jak dál?"

There are no translations available.


Dne 30. listopadu proběhla v Praze 2. pracovní konference Odborné komise pro důchodovou reformu pod názvem "Důchodová reforma - jak dál?". Moderoval jsem na ní několik jednání a přednesl jsem zprávu o její činnosti za poslední dva roky.

Zpráva o činnosti Odborné komise pro důchodovou reformu ke stažení ZDE(.pptx)
Program pracovní konference ke stažení ZDE(.PDF)
Se všemi příspěvky je možno se seznámit na stránkách důchodové komise: ZDE
Úvodní stránka důchodové komise: ZDE
 

Evropská Unie čelí nejhlubší krizi ve své historii

There are no translations available.


V pondělí 23. 11. 2016 jsem na pozvání paní profesorky Lenky Rovné, Jean Monnet Chair ad personam, vystoupil před Stolní společností Evropa v Praze s příspěvkem "Evropská krize čelí nejhlubší krizi ve své historii. Příčiny, důsledky a scénáře možné budoucnosti." Následovala bohatá diskuse.

Příspěvek ke stažení ZDE(.pdf)

 

Czech welfare reform: what babies did we pour out of the bat


I was invited to present a contribution "Czech welfare reform: what babies did we pour out of the bath water?" at the Seminar on Establishment of Social Safety net during Transition, orgazed by Ministry of Foreigh Affairs, Republic of Korea in association with University of Economics, Prague on November 9, 2017.

Download contribution HERE(.pdf)

 

Medias res - odborný časopis pro aktuální otázky společenských věd

There are no translations available.


Medias res Vol. 1 (1-2/2016)

Holistic foresighting: the Czech experience

Potůček, M. Holistic foresighting: the Czech experience. Medias res, 2016, vol. 1, 1-2/2016, pp. 9-21. ISSN 2464-6334.

The goal of this contribution is to share the theoretical and methodological knowledge and experience gathered during more than fifteen years of work of the Center for Social and Economic Strategies, Faculty of Social Sciences, Charles University in Prague (CESES) on holistic societal foresights, visions and strategies of the Czech Republic's development in the contexts of globalisation and European integration. The Center's mission has been to identify the country's key problems, and, by doing so, to help find public policies that will help solve the problems identified and take advantage of development opportunities. Since it was establishied, the CESES has published (besides many other studies, articles and research reports) nine comprehensive publications in two foresighting cycles, which systematically identified the area of possible future choices and available policy, social and economic strategies. (Vize 2001, Průvodce 2002, Potůček et al. 2003, Potůček et al. 2005, Potůček 2008, Potůček, Musil & Mašková (eds.) 2008, Potůček - Mašková 2009, Frič - Veselý 2010, Potůček et al. 2011)

Článek ke stažení ZDE(.pdf)

 

Rozhovory pro Institut pro péči o kulturní a institucionální dědictví

There are no translations available.

Na webové stránce Institutu pro péči o kulturní a institucionální dědictví  jsou zveřejněny záznamy čtyř rozhovorů, které se mnou vedl spolupracovník tohoto institut Martin Soldát.

 

Odkaz na domovskou stránku ZDE

1. záznam rozhovoru - DIALOG O TRANSFORMACI (19. 1. 2011)

2. záznam rozhovoru - DIALOG O EVROPĚ I. ČÁST (25. 2. 2016)

3. záznam rozhovoru - DIALOG O EVROPĚ II. ČÁST (28. 4. 2016)

4. záznam rozhovoru - TŘETÍ ROZPRAVA O EVROPĚ (11. 7. 2016)